четвер, 23 квітня 2020 р.

Навчання під час карантину 7 клас


 Тема: Індійський океан. Особливості географічного положення.  Дослідження Індійського океану. Рельєф дна. Особливості  природи океану: високі температура і солоність вод, система морських течій. Своєрідність органічного світу. Природні багатства. Вплив океану   на природу материків в прибережній частині. Види господарської діяльності в океані. Охорона природи океану. (27.04)

Мета: поглибити та систематизувати знання про природу Світового океану та його дослідження; продовжити вдосконалення умінь та навичок визначати географічне положення та кордони Індійського океану, пояснювати формування рельєфу дна та наводити приклади форм рельєфу, порівнювати географічне положення Індійського з іншими океанами; продовжувати формувати в  учнів уміння збирати й узагальнювати географічну інформацію, робити висновки;
удосконалювати навички роботи контурними картами та  з картами атласу, підручником та додатковою літературою розвивати навички порівняльного аналізу природи океанів;
виховувати культуру спілкування, виховувати інтерес до предмету; любов, бережне ставлення до природи,  захоплення її красою і вдосконаленістю; прагнення розширити свій кругозір, знання і вміння.

Хід вивчення теми

Географічний міні-практикум
Використовуючи географічні карти, назвіть географічну номенклатуру океанів, що вже вивчили:
а) найбільші океанічні улоговини Атлантичного океану;......
б) материки, береги яких омиває Атлантичний та Тихий океани;......
в) глибоководні жолоби Тихого океану;.......
г) серединно-океанічні хребти Атлантичного океану........

 Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Коли Васко да Гама вперше пропливав водами Індійського океану до берегів Індії, він навіть і не уявляв собі справжні його розміри. У Північній півкулі океан більше схожий на велике море, глибоко врізане в суходіл. Лише наприкінці епохи Великих географічних відкриттів європейці дізналися про величезні простори Індійського океану в Південній півкулі. Така особливість географічного положення океану суттєво впливає на його природу, відрізняючи від Тихого та Атлантичного. Отже,  задача нашої мандрівки — визначити особливості географічного положення та природи Індійського океану, порівнюючи з географічним положенням та природою вже вивчених океанів.    
 Вивчення нового матеріалу

Зупинка. « ПОШУКОВА »
  1. Метод незакінчених речень ( допишіть пропущені слова)
• Атлантичний океан з’єднується з Індійським океаном протокою…
• Сукупність островів у центральній та південно-західній частинах Тихого океану називають…
• Тихий океан розташований у всіх географічних поясах Землі, крім…
• Найглибший жолоб в Атлантичному океані називається…
• Індійський океан перетинається екватором в…
• Індійський океан сполучається з Тихим та...
 Зупинка  « КАРТОГРАФІЧНА»

1. Особливості географічного положення

Індійський океан — третій за розмірами басейн Світового океану, більша частина якого розташована в Південній півкулі між берегами Африки, Євразії, Австралії та Антарктиди.
Площа — близько 76 млн км2. У найширшому місці уздовж паралелі 10° пд. ш. океан простягається із заходу на схід на 11,9 тис.км, а з півночі на південь уздовж меридіану 60° сх. д.— на 10,2 тис. км. У північній півкулі океан повністю лежить у жаркому тепловому поясі.
Це єдиний океан, який не має прямого зв’язку з Північним Льодовитим океаном.
Берегова лінія розчленована слабко, в океані вісім морів, є великі затоки. Великі острови Мадаґаскар, Суматра, Шрі-Ланка, величезна кількість дрібних острівців вулканічного походження, оточених коралами
Робота фронтально
Знаходження відмінностей географічного положення Індійського океану порівняно з географічним положенням Атлантичного і Тихого океанів.
2. Дослідження Індійського океану

Індійський океан, особливо його північна частина, був відомий із сивої давнини. Через нього проходили важливі торговельні шляхи, розвивався морський промисел. Але тривалий час Індійський океан залишався одним із найменш досліджених акваторій Землі.
Робота з картою, виступи учнів (прийом «Прокладаємо маршрут подорожі»)
Дослідження Бартоломеу Діаша, Васки да Гами, Абеля Тасмана, Джеймса Кука.
Комплексні наукові дослідження океану почалися з 60-х рр. ХХ ст. і тривають дотепер.
3. Рельєф дна
Індійський океан почав утворюватися на початку мезозойської ери, після того як розколовся на окремі частини палеозойський материк Ґондвана. Дно Індійського океану — це типова кора океанічного типу, що складається з осадового та базальтового шарів загальною потужністю 6–9 км.
Рельєф дна океану складний і різноманітний. Западина океану має складну тектонічну  будову, бо розташований в межах 3 літосферних плит. Серед підняттів дна виділяється система серединно-океанічних хребтів, що розходяться на північний захід і південний схід. Для хребтів характерні рифти й поперечні розломи, прояви сейсмічності, підводного вулканізму.
Упродовж усієї довжини хребти мають добре виражену рифтову зону з глибокими долинами. Між хребтами пролягають численні улоговини.
Шельф має переважно незначну ширину, материковий схил крутий.
Максимальна глибина Індійського океану — 7729 м (Зондський жолоб).
4. Клімат, водні маси та течії
Клімат теплий, як ви думаєте-чому? ( пояснюється географічним положенням
Середня температура  повітря над океаном + 25-27
«Мозкова атака»  Як ви думаєте, в чому полягає принцип «Пляшкової пошти»? З давніх часів людей цікавили не тільки форми земної поверхні, а й способи пересування та передавання інформації. Якщо ми викинемо пляшку біля берегів ……що далі з нею буде відбуватися?
Головною особливістю течій-є утворення мусонного кругообігу-Південна Пасатна, Сомалійська та Мусонна змінюють напрям двічі на рік


 ЗУПИНКА « ЗАГАДКОВА»
Багатий та різноманітний, зустрічаються рідкісні види: летючі риби, гігантські водорості та черепахи. Сприятливі умови для розвитку коралів..
 Ресурси: біологічні
Мінеральні-нафта і газ ( проблеми?)
Рекреаційні – красиві острови
органічний світ океану.

Виконання практичної роботи 5 (продовження) «Позначення на контурній карті географічної номенклатури Індійського океану». (Протягом етапу)
 Закріплення вивченого матеріалу
• У чому полягають особливості географічного положення Індійського океану?
Чим відрізняється географічне положення Індійського океану від географічного положення Тихого та Атлантичного океанів?
Які особливості течій океану?
Які видатні мореплавці плавали водами Індійського океану?
• Які характерні ознаки має рельєф ложа Індійського океану?
• Що відрізняє рельєф дна Індійського океану від рельєфу дна Тихого та Атлантичного океанів?

Домашнє завдання
1. Опрацювати вітповідний текст підручника 
2. Позначити на контурній карті номенклатуру Індійського океані

Дистанційна контрольна робота (04.05)

Домашнє завдання
1.Підготувати повідомлення про географічне положення Північного Льодовитого океану


 Тема. Загальні відомості. Північний Льодовитий океан — найменший океан на землі. Географічне положення. Дослідження океану та Арктики в цілому. Особливості рельєфу дна. Клімат океану у зв’язку із розташуванням океану у високих широтах. Течії. Льодовий режим, своєрідність органічного світу. Проблеми охорони природи океану.(08.05)
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості географічного положення Північного Льодовитого океану, про історію дослідження, особливості рельєфу дна, клімату, течії, льодового режиму, визначити своєрідність органічного світу, а також екологічні проблеми океану; сприяти виявленню учнями відмінностей у природі океанів; удосконалити навички роботи з картами атласу, текстом підручника та іншими джерелами географічних знань.
Обладнання: фізична карта світу, півкуль, карти льодової зони, підручники, атласи.
Хід вивчення теми


Північний Льодовитий океан розташований на крайній півночі й з усіх боків повністю оточений суходолом: Євразією та Північною Америкою. Береги материків значно порізані, тут численні моря і затоки. Багато островів материкового походження, які укриті льодовиками.
Першими, хто вивчав Північний Льодовитий океан з промисловою метою, ще на початку ХVІ ст. були російські помори. Цікавився науковим вивченням океану М. В. Ломоносов. Першою науковою експедицією до акваторії океану стала та, яку очолив Вітус Берінґ. У 1909 р. американець Роберт Пірі став першою людиною, яка побувала на Північному полюсі Землі.
Рельєф дна океану нерівний, воно поділено на три котловини підводними хребтами Ломоносова і Менделєєва. Серединно-океанічний хребет є фактично продовженням такого самого хребта в Атлантиці. Для дна океану не характерні вулканізм і землетруси, оскільки тут відсутня перехідна зона. Характерна особливість океану — великий шельф (1300–1500 км).
Особливість клімату обумовлена полярним розташуванням океану та переважанням арктичних повітряних мас. Зима сувора, з температурами +3...–40 °С. Влітку температури коливаються від 0 до +10 °С. Хмарність переважає влітку. Також улітку часті тумани. Опадів випадає від 75 до 250 мм/рік. Клімат у цілому холодний, але тепліший від антарктичного. Під дією західних і південно-західних вітрів з Атлантики в Льодовитий океан надходить могутній потік теплих вод Північноатлантичної течії. Води Тихого океану утворюють Трансарктичну течію. Утворюються паковий лід та тороси.
Багато водоростей — зелених, бурих та червоних, які живуть в холодній воді та у льоду. Зростає морська трава зоостера. Тваринний світ небагатий: моржі, тюлені, білі ведмеді. Налічується понад 150 видів риб. На скелястих берегах птахи утворюють масові гніздування — «пташині базари».

1.         Походження островів Північного Льодовитого океану. (Матери­кове)
2.         Звір — цар Арктики. (Ведмідь)
3.         Дослідник Арктики. (Папанін)
4.         Океан і його моря — малопродуктивні. Це море багате на рибу. (Баренцове)
5.         Назва першого у світі атомного льодоколу. (Єрмак)
6.         Океан, з якого надходить тепла течія, що робить Арктику теплішою за Антарктику. (Атлантичний)
7.         Багаторічний лід. (Паковий)
8.         Головний хребет океану. (Ломоносова)
9.         Зона, що в будові дна океану займає найбільшу частину. (Шельфова)
Підсумок уроку
Заключне слово вчителя
•          Це найхолодніший з океанів.
•          Головні особливості рельєфу дна Північного Льодовитого океану такі: переважання зони шельфу, відсутність перехідної зони, вулканізму та землетрусів.
•          Більша частина акваторії океану вкрита кригою, що перешкоджає господарському використанню його ресурсів.
•          Опрацювати текст підручника.
•         Виконайте тести









Немає коментарів:

Дописати коментар