четвер, 7 травня 2020 р.

Навчання під час карантину 10 клас


Тема: Геополітична структура сучасного світу. Місце України на сучасній геополітичній карті світу. Основні вектори сучасної української геополітики. (18.05)

Мета: сформувати поняття «геополітична карта світу», визначити на ній місце України; розвивати вміння висловлювати власні думки й ідеї щодо сценарію геополітичного майбутнього України, користуватися картами, логічно та критично мислити, працювати в групі;  виховувати  готовність  до виконання громадського обов’язку, свідомого політичного вибору спираючись на наріжні камені Української Хартії вільної людини.

Хід вивчення теми

Розшифруйте записану формулу уроку: ( у + о ) (в +с)*р = з
(у - увага, о – організованість, в – взаємодопомога, с – спілкування,
р – робота, з – знання). Саме ці якості потрібні будуть нам на уроці.
1. Перегляньте презентацію


На сьогоднішній день у світі існує багато держав, окремі з них є успішними, інші – спустошені економічними кризами. Тому для будь-якої суверенної країни потрібно докласти зусилля для об’єднання людей , які хочуть доброго й гідного життя у своїй державі й навколо неї.
Свого часу Любомир Гузар - український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, один із засновників та активних учасників ініціативної групи «Першого грудня», сказав «Якщо держава думає про напад, про агресію, то вона становить небезпеку для всіх інших. Навпаки, розвиток збройних сил для захисту життя і прав своїх громадян сприяє зміцненню бажання миру, загального добра. Досвід показує, що в країнах, які піддавалися агресії, гинуло багато людей, у яких не було, чим захищатися (наприклад, від бомбардувань). Але крім жертв використання зброї, мільйони людей загинули від всякого роду національних, етнічних, релігійних і навіть мовних переслідувань. Народи можуть і повинні боротися проти такого насильства, яке не має жодного виправдання».
У перебігу змін типів міжнародних систем (однополярна — багатополярна — двополярна) після розпаду СРСР домінують США. Проте нині назріває становлення багатополярної системи і формування нових співвідношень сили на геополітичній карті світу.  
За фаховими оцінками, до середини XXI ст. свої позиції збережуть три основні геополітичні центри: США (або організація НАФТА), ЄС та Східна Азія. Однак унаслідок глобалізації Захід поступово втрачатиме своє лідерство, поступаючись новим гігантам Сходу: Японії, Китаю та Індії. Серед держав, які прагнуть змінити наявне становище у світі й уже сьогодні є вагомими регіональними лідерами, найчастіше згадують Туреччину, Іран, Індонезію, ПАР, Нігерію, Єгипет, Бразилію, Республіку Корею.
У ХХІ ст. склалися різні геополітичні регіони. Регіони сили, у яких зосереджено держави — «центри сили світу», економічна й політична вага як провідних країн регіону, так і регіону в цілому визначає баланс сил та вектори розвитку світосистеми.
 Ознайомтесь з рефератним оглядом підручників

Балто-Чорноморський субрегіон — країни Центральної Європи, до яких належить і Україна;
країни Середнього Сходу — «світове перехрестя», де вирізняються регіональним лідерством Туреччина, Іран та Саудівська Аравія — релігійно-політичний центр мусульманського світу;
Середземноморський (Південна Європа та Північна Африка);
Центральна Америка та Карибський басейн, де центром сили є Мексика, господарство якої через НАФТА інтегроване з Англо-Америкою.
На сучасній геополітичній карті світу Україна є однією з провідних держав стикового геополітичного регіону Центральної Європи. Особливість геополітичного положення території, на якій формувалася, зростала й утвердилася Україна як держава, у тому, що вона лежить на стику геополітичних осей Євразії. Тому для нашої держави надзвичайної ваги набуває необхідність вироблення системи підходів до визначення своєї ідентичності та майбутнього  розвитку.
З метою встановлення в країні правил гри, які базуватимуться на загальнолюдських цінностях, і які сьогодні є затребуваними українським суспільством ініціативною групою «Першого грудня» була розроблена Українська Хартія вільної людини, яка представлена 8 грудня в Українському домі на Національному круглому столі, присвяченому 21-й річниці референдуму за незалежність України.
Наріжними каменями нашої Хартії є три прості думки.
Перше. Відповідальність за своє життя, а отже, його успіх, добробут і щастя нікому не може бути переданою. Ми самі несемо відповідальність за себе.
Друге. Мораль і духовні цінності не можуть бути відкладеними на завтра. Вони завжди потрібні сьогодні.
Третє. Ми будуємо те, що уявляємо, а отже, від глибини, масштабу і творчого хисту нашої уяви залежить наше майбутнє.
Людина прагне бути вільною, бо саме свобода надає смислу, гідності й цінності людському життю. Це і є дорога до щастя.
Хартія складається із 10 основних новел, які показують життєві орієнтири українського суспільства:
1. Бути вільною людиною.
2. Бути українцем.
3. Бути активним громадянином.
4. Любити.
5. Мислити.
6. Бути господарем.
7. Бути лідером.
8. Бути відкритим суспільством.
9. Бути успішною державою.
10.  Бути учасником демократичної спільноти народів.

Домашнє завдання
1. Опрацюйте підручник параграф 46
2. Випереджальне. Опрацювати інформацію Державної служби статистики про:
- товарну структуру експорту та імпорту України;
- структуру експорту та імпорту послуг.
3. Розвяжіть тести https://naurok.com.ua/test/start/374375

Тема: Україна в системі глобальних кономічних відносин (22.05)
Мета: вдосконалювати навички працювання із візуальними та статистичними матеріалами, розвивати вміння тлумачити поняття, факти, погляди; виховувати інтерес до економічного життя країни, почуття гордості за певні економічні досягення.
Хід вивчення теми
1 Прочитайте реферат


Місце України в системі глобальних економічних відносин ...
Перегляньте презентацію
Перегляньте відео
Домашнє завдання
1. Опрацюйте текст підручника параграф 47
2. Чи може, на вашу думку, сільське господарство стати "локомотивом" розвитку української економіки.

Урок контролю знань (25.05)
Розвяжіть тести
Домашнє завдання
1. Підготуйте презентацію на тему : 
"Місце України в системі глобальних економічних відносин"

 Урок узагальнюючого повторення (29.05)
Перегляньте відео


Домашнє завдання
Повторіть вивчені теми




Немає коментарів:

Дописати коментар