неділя, 6 вересня 2020 р.

Навчання під час карантину 9 клас


 Тема: Національна економіка. Поняття «економічний розвиток» та його показники: (ВВП), структура ВВП. Індекс людського розвитку (ІЛР). (07.09.20)

Мета:

   розкрити суть понять «національне господарство», «валовий внутрішній продукт», «валовий національний продукт», «індекс людського розвитку, охарактеризувати  особливості економічного розвитку України;

          розвивати вміння порівнювати  держави за економічними показниками та аналізувати причини відмінностей держав за економічними показниками;

          виховувати почуття дбайливого господаря.

 Вивчення нового матеріалу

    1. Поняття про національну економіку.

Національна економіка — це система економічних суб’єктів і зв’язків між ними з розподілу, обміну і споживання товарів і послуг. В її складі виділяють просторову і видову структури економічної діяльності.

Перегляньте відео


 Сучасна національна економіка характеризується певними ознаками

    1. Національний суверенітет
    2. Тісні економічні зв’язки між суб’єктами
    3. Загальне економічне середовище
    4. Загальний економічний центр
    5. Територіальна визначеність одиниць адміністративного устрою

Перегляньте презентацію

       https://naurok.com.ua/prezentaciya-nacionalna-ekonomika-94283.html

·       Які ж складові національної економіки?

Держава, домогосподарства, юридичні та фізичні особи (навести приклади)

Одним із критеріїв структуризації національної економіки за секторами є форма власності.

 За ним виділяють приватний та державний сектори. До приватного належать домогосподарства й приватні підприємства. Державний об’єднує державні підприємства і заклади виробничої та соціальної сфер його частка істотно відрізняється в різних країнах. З державним сектором пов’язаний і неринковий сектор економіки, що надає громадянам країни безплатні матеріальні блага й послуги, які регулюються державою(матеріальна допомога, послуги освіти, медичного обслуговування та ін.).                

ВАЛОВИЙ ВНУТРІШНІЙ ПРОДУКТ (ВВП). Валовий внутрішній продукт (ВВП) сукупна вартість усього обсягу кінцевих товарів і послуг,вироблених у країні впродовж року. ВВП обчислюють за територіальною ознакою. Це сукупна вартість продукції сфери виробництва і послуг незалежно від національної приналежності підприємств, розташованих на території країни.

      У процесі створення ВВП всі суб’єкти одержують доходи в тій чи іншій формі. Таким чином, сума всіх доходів має дорівнювати величині вартості всіх вироблених товарів і послуг.

Якщо рівність доходів і витрат порушується, то економічний цикл перебуває у стадії рецесії (спаду) чи депресії(застою).

       ВВП дає можливість визначити економічний потенціал країни, її місце у світовому господарстві.  Всі країни світу поділяють на три основні групи:

з великими розмірами господарства(ВВП більше 500 млрд дол. США; близько 20 країн);

 з середніми розмірами (від100 до 500 млрд дол. США; близько 30країн),

з невеликими розмірами (менше 100 млрд дол; близько 150 країн).

·    

Економічний розвиток відображає зміни в усіх сферах господарського життя країни.

Він є складним процесом, у якому взаємодіють позитивні та негативні чинники. Політичні й військові потрясіння, соціальні конфлікти, екологічні катастрофи можуть призупинити розвиток економіки будь-якої країни, відкинути її на кілька десятиліть назад.

       Для визначення рівня економічного розвитку країни використовують систему показників. Основним показником економічного розвитку країни є ВВП та його вартість на душу населення. Залежно від його значення, країни поділяються на розвинені та країни, що розвиваються.

       Про рівень економічного розвитку країни свідчать показники виробництва та споживання базових видів продукції на душу населення енергії,автомобілів, паперу, зерна, м’яса тощо.

Показники ефективності економіки найповніше характеризують рівень економічного розвитку країни: результативність використання основних чинників виробництва енерго-, матеріаломісткість (наукоємність), продуктивність праці тощо.

Національний дохід (НД) на душу населення сукупний дохід, створений на території відповідної держави (ВВП за винятком амортизації основного капіталу, непрямих податків на підприємства, з додатком чистих односторонніх переказів).

Рівень і якість життя населення визначають за такими показниками: середня тривалість життя, рівень освіти, тривалість робочого дня, забезпеченість житлом, лікарями, учителями на 1000 осіб, величина денного бюджету особи тощо. Оцінюють рівень розвитку країни також на підставі характеристики структури видів економічної діяльності. Висока частка переробних

видів є ознакою високорозвинутої економіки.

ІНДЕКС РОЗВИТКУ ЛЮДСЬКОГО ПОТЕНЦІАЛУ. Для зіставлення рівня життя населення різних країн і регіонів використовують такий показник, як індекс розвитку людського потенціалу.

Індекс розвитку людського потенціалу (ІРЛП) — інтегральний показник,що обчислюють щорічно для порівняння і виміру рівня життя, письменності, освіти і довголіття як основних характеристик людського потенціалу. Індекс публікує ООН у щорічному звіті про розвиток людського потенціалу від 1990р. Для України його почали визначати від 1993 р. Для обчислення ІРЛП враховують такі показники:

 очікувана середня тривалість життя(фізичний стан людей);

 рівень писемності населення країни(середня кількість років, витрачених на навчання) і очікувана тривалість навчання (духовний та інтелектуальний розвиток);

 матеріальне забезпечення населення(рівень реального доходу на душу населення, оцінений через ВНД на душу населення за паритетом купівельної спроможності в доларах США).

У найбільш розвинених країнах цей індекс наближається до 1, мінімальні показники —        майже 0,2

РОБОТА З КАРТОЮ.  Показати держави з високим і низьким показником ІЛР.

 

    • За допомогою додаткових джерел інформації визначте, який показник характерний для України. До якої із цих груп вона належить?
    • Користуючись різноманітними джерелами інформації, з’ясуйте, який показник ІРЛП характерний для України за останній рік.

НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

Перегляньте презентацію 

 https://naurok.com.ua/prezentaciya-na-temu-nacionalna-ekonomika-ta-pokazniki-ekonomichnogo-rozvitku-42696.html

Узагальнення знань

1. Що таке національна економіка? Які її основні ознаки?

2. Які показники використовують для характеристики рівня соціально-економічного розвитку країни?

3. Назвіть складові ІРЛП. Проаналізуйте структуру ІРЛП в Україні за останній рік.

4. Використовуючи матеріали теми і додаткові джерела інформації, визначте, за якими показниками Україна наближається до високорозвинених, а за яким до менш розвинених країн світу.

Домашнє завдання

    1. Опрацювати матеріал  параграфа 2.
    2. Проаналізуйте рейтинг ІРЛП перших тридцяти країн світу, розподіліть їх на групи за географічною ознакою (за частина­ми світу). Зробіть висновок: країни якої частини світу мають найкращі показники? Знайдіть на карті світу країни, які є сусідами України за рейтингом ІРЛП. Як ви вважаєте, чи є в України перспективи покращити свої результати в рей­тингу?

 

 


 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар